slide-1
slide-2
slide-3

Datça'da Kabotaj Coşkusu

Etkinlikler kapsamında Cumhuriyet Meydanı'nda Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu, deniz şehitleri için denize çelenk bırakıldı, yat limanında çeşitli yarışmalar düzenlendi. Kutlamaların en renkli yarışması yağlı direkte ise Mustafa Özer bayrağa üst üste üçüncü kez toplamda ise altıncı kez ulaşan isim oldu.

 

Kabotaj hakkının Türk Ulusu'na verilmesinin 89. yıldönümü Datça'da muhteşem gösterilerle kutlandı. 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı etkinlikleri renkli görüntülere sahne oldu.

Datça Kaymakamlığı, Datça Belediyesi ve Liman Başkanlığı tarafından düzenlenen kutlamalara, Kaymakam Hamdi Üncü, Garnizon Komutan Vekili Yarbay Hakan Uçar, Belediye Başkan vekili Gürsel Uçar, Emniyet Müdürü Cüneyt Bilen, Liman Başkanı Nuri Cenan, Sahil Güvenlik Komutanı Üsteğmen Engin Dal, İlçe Milli Eğitim Müdürü Fedai Akın, Deniz Ticaret Odası Marmaris Şube Başkanı Hasan Mengi ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Etkinlikler kapsamında ilk olarak, Cumhuriyet Meydanı'nda Atatürk Anıtı'na çelenk bırakıldı. Daha sonra Sinan Bora'ya ait 'Bora-s' adlı gezi teknesine binen ilçe protokolü, deniz şehitleri için Liman açıklarında denize çelenk bıraktı. Kaymakam Hamdi Üncü ve Liman Başkanı Nuri Cenan denize çiçek bırakmadan önce "Şehitlerimizi rahmetle anıyoruz" dedi.

Denizcilik Bayramı'nın 89. yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde her yıl olduğu gibi bu yıl da gelenek bozulmadı. Renkli görüntülere sahne olan yarışmalara vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Yat limanında düzenlenen yarışmaları izlemek isteyen yüzlerce kişi limana akın etti. Etkinlikte, yüzme, dip dalma, denizden tabak çıkarma, halat çekme, yağlı direk gibi yarışmalar yer aldı. Vatandaşları heyecanlandıran yarışmalar büyük tezahüratlar arasında gerçekleşti. 

Yarışmalar arasında özellikle yağlı direk yarışması heyecanlı ve çekişmeli anlara sahne oldu. Çok sayıda yarışmacı gres yağı ile bezenen direk üzerinden defalarca yürüyerek ucundaki Türk bayrağını almaya çalıştı ama başaramadı.  Kıyasıya mücadelenin sonunda, son iki yılın şampiyonu 25 yaşındaki Mustafa Özer yine bayrağı kimselere kaptırmadı. Büyük bir hızla koştuğu yağlı direğin tepesindeki Türk bayrağını son bir hamle ile almayı başaran Mustafa Özer bu yıl da yarışmanın birincisi oldu. Yağlı direkte rakip tanımayan Özer, bayrağa üst üste üçüncü kez toplamda ise altıncı kez ulaşan isim oldu. Yarışmaların ardından dereceye giren sporculara kupa ve madalyaları katılımcı protokol üyeleri tarafından verildi. Datça'daki kutlamalar ödül töreninin ardından sona erdi.

 

alt

  

alt

 

alt