slide-1
slide-2
slide-3

Datça Nurlu Bademi Tescillendi

Familya: Rosaceae - Alt Famiya: Prunoideae - Cins: Prunus - Alt cins: Amygdalus - Tür: P. Dulcis

Datça bademi çeşitleri Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce 1999 yılında aşı kalemleri alınarak tohumluk ve tescil sertifikasyonu için fenolojik gelişimleri takibe alınmıştır. Alınan aşı kalemlerinden ekonomik değeri en yüksek Nurlu badem çeşidinin bölge için gelişimi olumlu bulunmuştur. Enstitü Müdürlüğünce 16 yıldan beri fenolojik gelişimi takibe alınan Datça Nurlu Bademinin bu yıl Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezi Müdürlüğünce tescili yapıldı ve Nurlu 35 ismi ile Milli Çeşitlerimiz listesinde yerini aldı.  Ayrıca Coğrafi İşaretleme süreci, müracaatı 2013 yılında yapan Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Datça Kaymakamlığınca takip edilmektedir.

Nurlu 35 Badem çeşidi Bakanlıkça Mavi Sertifika ile sertifikalandırmış fidan üretimi için sertifikalı fidan üretimi yapan kurum ve firmalara bilgi verilmiştir.  Ayrıca sertifikalı fidan alan çiftçilerimiz Sertifikalı Tohum ve Fidan Destekleme Tebliği kapsamında desteklemelerden yararlanabilecektir.

İlçemizde yetiştiriciliği yapılan badem çeşitlerinden ekonomik değeri yüksek ve en kaliteli çeşit olan nurlu bademi, yurtiçi ve yurtdışında da lezzet bakımından tercih edilen ve bilinen bir çeşidimizdir. Ülkemizde Datça dışında ve yurtdışında yetiştiriciliği zor olduğundan Datça iklimi ile özdeşleşmiştir.

Diğer çeşitlerden ayıran en önemli özelliği dane ağırlığı, iriliği, kabuğunun sertliği ve lezzetidir. 100 dane ağırlığı 200 gr olup, badem çeşitleri arasında en irilerinden biridir.

Morfolojik olarak ağacın boyu 4-9 m uzunluğuna ulaşır. Mızraksı yapraklar yaklaşık 6-12 cm uzunluğunda olup kenarı dişlidir. Çiçekler genelde açık pembe, 5 taç yapraklı ve 3-5 cm çapındadır.

Ekolojik isteklerine gelince ılıman Akdeniz iklimi ister ve kurağa çok dayanıklıdır. Nemli havadan, soğuk rüzgârlardan hoşlanmaz. Erken çiçek açtığı için, geç gelen kırağılarda çiçekleri donar ve meyve oluşmaz.

Üretimi ise acı badem üzerine aşılama yöntemiyle yapılır Fidanlar 4-5yaşında meyveye yatar, 40-50 yıl ömrü vardır. En verimli olduğu dönem 15-25 yaşları aralığıdır. Ağaç başına 2 ila 10 kg arasında iç badem verir.

Çiçeklenme genel olarak ocak-şubat aylarındadır. Tozlanma özellikle arılar sayesinde gerçekleştiğinden, badem bahçesine arı kolonilerini çekmek çok önemlidir.

Hasadı ise; çağla mart ayında, taze iç badem haziran ayında ve kuru iç bademin ise ağustos ayında yapılır.

Kullanımı ve pazarlaması çağla, taze iç badem ve kuru iç badem olarak yapılır, bu yanıyla üreticisine üretim sezonu boyunca farklı dönemlerde iyi gelir getirmektedir. 

 

alt