slide-1
slide-2
slide-3

Öğrenciler Zekalarını Yarıştırdı

           Datça'da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen  Beyin Sporları Yarışması nefes kesti. Kıyasıya mücadeleye sahne olan yarışmada öğrenciler zekalarını yarıştırdı. Datça 1. Beyin Sporları Yarışması, önceki gün Özcan Yılmaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde gerçekleştirildi. İlk ve ortaokullar arasında iki kademe halinde yapılan  yarışmaya, Kazım Yılmaz, Yılmazlar, Reşadiye Kazım Yılmaz, İmam Hatip, Kızlan, Karaköy  ve Cumalı Mustafa Kutluay okulları katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Öğrencileri zekâ, matematik ve mantık oyunları ile tanıştırmak, problem çözme yeteneğine ve zeka gelişimine katkıda bulunmak, hafızayı ve motivasyonu güçlendirmek, hızlı düşünmeyi sağlamak amacıyla düzenlenen yarışmaya, ilkokul 3 ve 4 üncü sınıflar ile, ortaokul 5-6 ve 7'inci sınıflarda öğrenim gören toplam 30 öğrenci katıldı.

   Eğitimciler Hayriye Şatır, Özgür Cihan Kesim ve Cem Atay'ın jüri üyeliğini yaptığı yarışmanın birinci bölümünde  ısınma soruları, ikinci bölümünde sihirli sayılar, üçüncü bölümünde harflerle oynuyorum, dördüncü bölümünde ise takım oyunları yer aldı. Bireysel final bölümü ile sona eren yarışmada, her kademenin en çok puan alan 2 öğrencisi arasında oynanan hafıza oyunu ile dereceye giren sporcular belirlendi. İlkokullar arasında ilk iki derecenin sahibi olan Kızlanlı öğrencilerinin zeka oyunlarındaki başarısı dikkat çekti. 

Yarışmanın sonunda düzenlenen ödül töreninde birincilere 500 TL, ikincilere 300 TL, üçüncülere 200 TL para ödülü ile yarışmaya katılan diğer öğrencilere yap-boz oyunlarından oluşan hediyeleri protokol üyeleri tarafından verildi. 

Ödül törenine Kaymakam Hamdi Üncü, Belediye Başkanı Şener Tokcan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Fedai Akın, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Erdoğan Başar ile öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

   Kaymakam Hamdi Üncü ödül töreninde yaptığı konuşmada, etkinliğin bu yıl ilk kez deneme amaçlı olarak düzenlendiğine dikkat çekti. Üncü, ?beyin sporları yarışmasının tüm ilçe okulların katılımı ile düzenlenmesini arzu ediyoruz? dedi. Konuşmasında ezbere dayalı klasik eğitim sürecine dikkat çeken Üncü, ?Eğitim sürecimizin yüzde 90'ının, ezbere dayalı, öğretmenlerin anlattığı, öğrencilerin bilgiyi depoladığı klasik bir anlayış olduğunu düşünüyorum. Öğretmeyle, öğrenmenin farklı ele alınması gerekiyor. Öğretmek elbette bilgiyi aktarmaktır. Ancak öğrenmek, bu elde edilen bilginin hayatımızda değişiklik yaratması, performansımızın iyileşmesini amaçlamalıdır? diye konuştu.

  Eğitim hizmetlerini sunarken kuru bilgiyi aktarmanın yanı sıra, ders ve okul dışı bir takım etkinliklerle öğrencilerin motivasyonlarının artırılması gerektiğine değinen Üncü, ?Öğrencilerin özellikle merak etme duygularını ön plana çıkarmak zorundayız. Öğrenme süreçlerinde öğrencilerin kabiliyetleri ve kapasitelerine göre farklı yöntemler uygulanmalıdır. Bu tür etkinlikleri bu açıdan çok önemsiyorum. Umarım gelecek yıllarda bu çabaların sonucu, ülke genelinde daha başarılı sonuçlar elde ederiz. Biz Datça'da eğitim ve öğretimde öğrencilerimize bilgi aktarmanın yanında, ders dışı etkinliklere büyük önem veriyoruz. Kültürel, sanatsal ve sportif aktivitelerin yanı sıra öğrencilerimiz için tarihi geziler, resim şenlikleri, bilimsel fuarlar düzenleniyor. Eğitimcilerimizin bu çabaları ile klasik eğitimin dışına çıkarak başarıyı yakalayacağımıza inanıyorum. Sıkı sıkıya müfredata bağlı kalmak başarı getirmiyor. Bu anlayış ile çaba gösteren değerli eğitimcilerimizi kutluyorum? dedi.

 

alt

 

 

alt

 

alt